2021 Mercedes Benz E Serisi’nin Yeni Görüntüleri.

İptal edilen Cenevre Otomobil Fuarı sebebiyle bütün markalar dijital ortamda yeni çıkan veya tazelenen otomobillerini göstermeye başladı. Bu otomobillerden biri de Mercedes Benz E Serisi oldu. Makyajlanarak ciddi değişimler geçiren sedana yakından bakalım.

 

 

Mercedes’in makyaj operasyonları sade ama derinden olmaları ile bilinir. E Serisinde de bu geçerli aslında. Araçta az ama öz tasarımsal tazelemeler yaşanırken teknoloji anlamında Alman marka elinden geleni yapmaya çalışmış. Tasarımsal olarak ön yüzde elden geçirilmiş LED teknolojili ana farlar ile revize edilmiş ön tampon ve yeni Mercedes modellerinden aşina olduğumuz genişletilmiş ızgara sizi ön yüzde karşılayan yenilikler.

Arka kısımda ise yeni stop lambalarının tasarımı A Serisi Sedan ve CLS’nin stoplarına oldukça benziyor. Lambaların arasında krom bir parça bulunurken aynı şekilde arka tampon da elden geçirilmiş. Araçta üç yeni renk seçeneği ve çeşitli yeni jant opsiyonları olduğunu da belirtelim.

 

 

İç mekanda Alman marka multimedya sistemi olan MBUX’in en gelişmiş versiyonunu 10.2 inçlik veya opsiyonel 12.3 inçlik çift ekranlarda sunmaya başlamış. Ekranlar üzerinden aracın veya mutlimedya sisteminin neredeyse ulaşamadığınız fonksiyonu bulunmazken ekranların kontrolleri dokunmatik fonksiyonu, yeni Touchpad, orta konsol tuşları, sesli komut veya el hareketleri ile sağlanabiliyor.

Diğer akıllı özellikler arasında müzik ve aydınlatmada modlara göre ve masaj yoluyla ‘enerji verici konfor kontrolü’ ve daha rahat yolculuklar için koltuk duruşunu hareketlerle değiştiren ‘enerji veren koltuk kinetiği’ yer alıyor. Fişli hibrit (PHEV) modellerinde, uykuya dalma, uyku ve uyanma olmak üzere üç aşamadan oluşan bir ‘PowerNap‘ programı da var; bu, sürücüler bir dinlenme alanında araba kullanmaya ara verdiklerinde veya pili yolda şarj ettiklerinde kullanışlı olabilecek bir özellik.

Direksiyon simidi tasarımı da yenilenmiş ve iki sıralı bir kontrol alanı oluşturulmuş. Üç farklı versiyon şeklinde alabilmektesiniz: tamamen deri kaplı, ahşap deri karışımı veya atlı düzleştirilmiş ‘süper spor’ isimli olan. Kabindeki koltuklar, kapı içleri ve diğer yüzeyler Artico, elmas desenli Nappa deri ve diğerleri farklı malzemelerden yapılmış şekilde de seçilebilmekte. Güvenlik açısından E Serisi: Aktif Fren Yardımı, Aktif Hız Sınırı Yardımı, Aktif Mesafe Yardımı Distronic, Aktif Direksiyon Yardımı, Aktif Kör Nokta Yardımı ve Parktronic ve 360 derece kamera ile Aktif Park Yardımı ve Aktif Durdurma ve Yardım gibi pek çok pasif veya aktif güvenlik donanımına sahip.

 

 

Gelelim “motorsal” farklara. E Serisinin Sedan ve Estate gövde tipleri 7 farklı hibrit motor seçeneğini dizel veya benzinli içten yanmalı ünitelerle ve arkadan itiş ya da dört çekişli kombinasyonlar ile sunabiliyor. Avrupa’da Alman sedan 156 PS ile 367 PS arasında değişen güce sahip benzinli motorlarla ve 160 PS ile 330 PS arasında değişen güce sahip dizel motorlarla sunacak. Elektriklenmeye M254 kodlu dört silindirli elektrik marş motoru eklenmiş ünite de eklendi. Böylece motorda ekstra 20 PS güç ile 101 Nm tork de eklenmiş oldu. Bu sistemi barındıran otomobillerde ayrıca 48 voltluk batarya, enerji geri kazanımı ve ICE kapalıyken süzülmeyi sağlayan bir sistem de dahil edilmiş. Tüm motorlarda 9 ileri tam otomatik şanzıman görev yapacak.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir