2021 Yeni Hyundai Elantra Görüntüleri ve Özellikleri.

Makyajlı Elantra tanıtılalı çok fazla zaman geçmemesine rağmen yeni nesil Elantra marka tarafından tanıtıldı. Corona Virüsünün gölgesinde gerçekleşen California’daki lansmanda yeni tasarım ve teknolojileri tanıtılan Elantra’ya yakından bakalım…

 

 

Daha öncesinde yazmış olduğumuz makyajlı Hyundai Elantra yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Sadece bir küsür sene geçmesine rağmen Koreli otomobil üreticisi Sonata ağırlıklı olan Kompakt sınıftaki sedanını yeni nesline kavuşturarak hepimizi şaşırttı desek abartmış olmayız sanırız.

2021 model olarak tanıtılıp satılacak olan Elantra (ya da çeşitli pazarlardaki adıyla i30 Sedan) markanın yeni tasarım dili olan “Duygulara Hitap Eden Sportiflik”’ten detaylar mevcut. Böylece araçta selefinde pek göremediğimiz daha oturmuş bir karakter yer alıyor; özellikle tasarım anlamında. Öte yandan tasarımda yapılan çeşitli “uç tercihler” sanki tasarımcıların Elantra’yı kalabalık içinde fark etmemizi daha kolaylaştırmak için konulduğunu düşünmemize sebep oluyor.

 

 

Beklenildiği gibi tasarım konusunda ağabeyi Sonata’dan ciddi ilhamlar alınarak Elantra’ya entegre edilmiş. İlhamların en büyüğü ön yüzdeki “parametrik-elmas desenli büyük ızgara” ve buna uygun şekilde tasarlanmış ana farlar. Profilde ciddi ters bükey çizgiler kullanılırken basık tasarlanmış tavan araca coupevari bir görünüm katmış. Arkada ise ufak bir spoiler ile son zamanların modası birleşik stop lambası dikkat çekiyor. Aslında bu LED teknolojili lamba H şeklinde. Bu ufak ayrıntıyı da vermiş olalım.

Rakamsal olarak yeni Elantra selefinden 5.6 Cm uzun2,5 Cm geniş ve 2 Cm alçak. Aks mesafesi ise 10,1 Cm uzamış. Ayrıca daha şık tasarıma rağmen, iç boyutlardan ödün verilmediğini de belirtelim. Özellikle arka diz mesafesindeki 5.8 Cm’lik artış bunun kanıtı.

 

 

İç mekanda tasarımcılar kendi tabirleriyle “sürükleyici” bir tasarım ile sürücüyü bir savaş jetinin içindeymiş gibi hissetmesini sağlamaya çalışmışlar. Teknoloji anlamında ise 10.2 inçlik dijital gösterge paneli ve opsiyonel 10.2 inçlik multimedya sistemi kabinde bulunuyor. Multimedya sisteminde ayrıca kablosuz Apple Car Play ve Android Auto bağlantısı da yapılabiliyor.

Diğer yeniliklere baktığımızda yine moda olan ince tasarımlı hava ızgaraları, tutamaklar ve 64 renge sahip ambiyans aydınlatması geliyor. Araçta opsiyonel olarak kablosuz şarj istasyonu, Bose ses sistemi ve dijital anahtar (ki Android temelli telefonları NFC sistemi ile çalışıyor) alınabilmekte.

Teknolojiden bahsediyorken otomobil, gelişmiş bir doğal dil sesli komut sistemine sahip. Klima kontrol sistemi ve ısıtmalı koltuklar da dahil olmak üzere çeşitli ayarları kontrol etmek için sesli komut kullanılabilir.

 

 

2.0 litrelik benzinli motor ve CVT otomatik şanzıman kombinasyonunu saymazsak bizi ilgilendiren motor-şanzıman ikilisi 1.6 litrelik benzinli motor, çift kavramalı şanzıman ve hibrit desteği. Benzinli motora destek veren elektrik motoruna gücü 1.32 kWh’lık arka koltukların altına yerleştirilmiş batarya veriyor.

Bu kombinasyon ile Elantra 140 Ps güce ve 264 Nm torka sahip olmuş oluyor. 2021 Elantra, selefinden daha hafif, daha güvenli ve daha güçlü olan yeni K3 platformunu kullanıyor. Bu değişim ile aracın ağırlık merkezi daha aşağıya çekilmiş.