Karantina Zamanı Kullanmadığınız Arabalarınıza Uygulanması Gerekenler.

Otomobiller kullanılmak ve sürülmek için tasarlanmış-üretilmiş makinelerdir. Dolayısı ile karantina gibi uzun süreli ve mecburi olarak kullanılmasının önüne geçilen zamanlarda, otomobilin ömrünü uzatmak maksadıyla çeşitli önlemler almak gerekmektedir. Sizler için bu önlemleri ve tüyoları derledik. Tüyolarımızın işe yaramasın diler; hem otomobilinize, hem de sizlere sağlıklı günler dileriz.

 

Boyanın Korunması

 

 

Aracınızın hem iç kısımlarını, hem de dış kısımlarını yıkamanız veya yıkatmanız, boyası açısından ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Bu yıkama sırasında cila kullanmanız da tavsiye olunur. Zira aracınızın üzerindeki toz diye tabir edilebilecek parçacıklarda aslında sivri uçlar bulunmaktadır. Bu uçlar, tozlar aracınızın üzerinde hareket ederek boyada çiziklere ve matlaşmaya sebebiyet verebilir.

İç kısmı yıkamamanın asıl amacı ise kabinde bir yiyecek kaldığında, zaman geçtikçe çürüyecek ve çıkarması kolay olmayan bir kokuya sebep olacaktır. Ayrıca plastik şişelerdeki suları arabada bırakmak da, özellikle güneş altında kalmaları durumunda plastik şişelerdeki zararlı bileşenlerin suya karışmasıyla beraber suyun içilemez hale gelmesine neden olacaktır.

 

Lastik Basınçlarının Kontrolü

 

 

Lastiklerinizi fabrikanın uygun gördüğü basınç ile bırakmak, özellikle lastiklerin ömrü açısından hayati bir önem taşıyor.

Lastiklerin yanlış basınç ile bırakılması yüzeyde dengesizlik yaratacağı için, zamanla güneşe maruz kalmasıyla beraber lastik yüzeyinde çatlaklara sebep olacaktır. Ya da lastiğin yere temas ettiği noktada çok fazla durması, lastiğin o kısmındaki desenlerin silinmesine de sebebiyet verecektir.

 

El Freninin Düzenli Kontrolü

 

 

El frenini düzenli olarak kontrol etmek; yani fren basıncını düzenli olarak boşalttıktan sonra aracı birkaç Cm ilerletip tekrar şişirmek frenlerin kitlenmesini önleyecektir.

Aslında frenlerin sağlığı açısından el frenini hiç çekmeyip, tekerleklere takoz koymak daha nihai bir çözüm olacaktır. Ancak ülkemizin ağırlıklı olarak engebeli arazilere sahip olması sebebiyle bu çözümün sadece olanakları el veren araç sahipleri tarafından uygulanması daha doğru olacaktır.

 

Aracın Doğru Bir Yerde Park Edilmesi

 

 

Aracınızın nerede park edildiği, kondisyonu açısında son derece önemlidir. Bilinenin aksine ağacın altına aracınızı bırakmak, aracınıza zarar veren eylemlerden biridir.

Çünkü gerek ağacın dalları veya yapraklarının sebep olacağı çizikler, gerek ağaçlara konan kuşların pisliğinin sebep olacağı boya erimesi hoş olmayan sonuçlar doğuracaktır. Tabii ağaçların dışında güneşin altında aracınızı bırakmak da boyada güneş yanığına sebep olabilmektedir.

 

Akünün Kontrolü

 

 

Bir otomobilin uzun süre kullanılmamasının en temel sonuçlarından birisi de akünün boşalmasıdır. Şarj edilmemeleri sebebiyle aküler hem yapıları, hem de araç kapalı da olsa çalışmaya devam eden alt sistemleri sebebiyle zamanla depoladıkları enerjiyi boşaltırlar. Akünün boşalmasını engellemenin en basit yolu negatif kutup başlığını dikkatlice sökmektir. Tabii bu işlem sırasında kutbun şasiye veya akünün bir yerine temas etmemesine dikkat etmek gerekiyor.

Eğer aylarca sürmeyen, birkaç günlük sürelerle arabayı çalıştırma imkanınız var ise aracı düzenli olarak çalıştırıp en azından 10-15 dakika çalışır halde bırakmanız akünün bitmesini önleyecektir. Ancak aracı hemen çalıştırıp kapatırsanız akü şarj da olmayacağı gibi, çalıştırma esnasında akünün enerjisinin de bitmesine sebep olabilirsiniz.

 

Yakıt Miktarının Doğru Ayarlanması

 

 

Yakıt tankındaki yakıt miktarının yarıdan biraz fazla olması tavsiye olunur. Eğer az yakıt koyarsanız yakıt sisteminin sahip olduğu plastik aksamlar ile contalar kuruyarak işlevini kaybedebilir. Tam depo yakıt koymanız ise yakıtların sağlıklı ömrü olan 30-35 günlük sürenin ardından yakıtta oluşmaya başlayan tortulaşma ve kurumlar sebebiyle aracınızın enjeksiyon sistemine zarar verebilir.

Ancak yarım depo yakıt almanız durumunda, zaman geçip de yeni yakıt aldığınızda eski yakıtın yoğunluğu azaltmış ve enjeksiyon sistemine zarar verme ihtimalini ciddi oranda indirgemiş olacaksınız.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir