Otomotiv Devlerinin Korona Reklamları.

Salgından kendimizi korumanın en etkili yollarından birisi de evde kalarak hastalığın yayılmasını önlemek. Otomotiv sektörünün devleri de “Evde Kal” sloganı ile bizleri evlerimizde kalmaya teşvik edici ilginç reklamlar hazırlayarak, alınan önlemlere destek vermeye çalışıyor. Honda ve Ford’un bu tarzdaki reklamlarına bir göz atalım…

 

Honda’dan Oyuncak Arabalı Reklam

 

 

Aslında Honda’nın reklamının en çarpıcı özelliği evde yazılmış, yönetilmiş ve düzenlenmiş ilk otomobil reklamı olması. 35 saniyelik reklamda ilk etapta güncel onuncu nesil bir Honda Civic’in detaylı dış çekimlerine ve sürüş görüntülerine yer verilirken arka planda da eğlenceli bir müzik yer alıyor.

Tabii görüntüler ilerledikçe Civic’te bir şeylerin farklı olduğunu anlıyorsunuz. Videonun sonunda ise aslında otomobilin oyuncak olduğunu anlıyorsunuz! Honda, böylece evde kalmaya eğlenceli bir yönlendirme yapmış. Videonun sonunda ise “Tekrar araçlarımızı sürene kadar Evde Kal” mesajına yer verilmiş.

Reklamın Birleşik Arap Emirliklerinde, Memac Ogilvy ajansı tarafından çekildiğini, Baş Kreatif Sorumlu olarak Juggi Ramakrishnan, Kreatif Direktörü olarak Jean-Pierre De Villiers, Sanat Direkötür olarak Nicolas López, Reklam Yazarı olarak Fernando Montero, Müşteri Ekip Lideri olarak Hadi Ballout, Kıdemli Hesap Yöneticisi olarak Kenneth Monis, Hesap Yöneticisi olarak Firas Rehimi, Prodüksüyon Ekip Lideri olarak Amin Soltani ve Yardımcı Yapımcı olarak Ann Vaas’ın görev aldığını da belirtelim.

 

Ford’un Ev Rallisi Reklamı

 

 

Ford, Honda’ya kıyasla daha da hareketli ve ilginç bir evde kalma reklamı çekmiş. 10 adımda evde kalmayı, Ken BLock‘un kullandığı oyuncak bir Ford Fiesta ralli arabasıyla eğlenceli bir şekilde anlatan reklam, yaklaşık 2 dakika uzunluğunda. Videonun sonunda markanın evde kalmayı eğlenceli hale getirmeyi amaçladığı Ford Family Fun Hub‘a da bakmanızı tavsiye ederiz!

İlk adımda Evde Kalma mesajını Fiesta, oyuncak bir evdeki pelüş tavşanların yanında drift yaparak anlatıyor. İkinci adımda Ellerimizi Düzenli Yıkamayı, bir lavabonun içinde önce üstüne su dökülerek, ardından da su giderinin etrafında drift yaparak vurguluyor. Üçüncü adımda internet aleminde ciddi bir eğlence konusu olan Tuvalet Kağıdının Tutumlu Kullanımına vurgu yapmak için Fiesta, tek yaprağı kalmış bir tuvalet kağıdı rulosunun etrafında drift yapıyor ve hemen ardından da son kağıdı yanına alıyor.

 

Fiesta’nın üstünde bulunan Ken Block logosu

 

Dördüncü adımda Fiesta, aldığı tuvalet kağıdı parçasını hapşırmak üzere olan bir pelüş tilkiye (tabii tilki olmayabilir, emin değiliz) vererek, virüsün hapşırma ile yayılmaması için Mendil Kullanımına vurgu yapıyor. Beşinci adımda bir arada bitişik duran oyuncak figürlerin arasına giren Fiesta, drift yaparak Sosyal Mesafe mesajı veriyor. Altıncı adımda Hijyene vurgu yapmak amacıyla pit stop görevlisi bir Lego figürü, Fiesta’yı temizleme jeli ile yıkıyor. Yedinci adımda ise Fiesta, drift yaparken bir evin önüne yiyecek bırakırken görülüyor. Bu, Paylaşımın gücüne vurgu yapma amacı taşıyor.

Sekizinci adımda tren bekleyen oyuncak bir figürün trene binmesini engelleyen Fiesta, Mecbur Olmadıkça Seyahat Etmememiz Gerektiğinin altını çiziyor. Sondan bir önceki adımda birkaç oyuncak arabanın, oyuncak bir otoparka girerek yine Evde Kal mesajı verdiğini görüyoruz. Son olarak ise Ford bizlere, videonun çekilme yöntemi olan Stop Motion ile videolar çekerek zamanımızı değerlendirmemiz gerektiğini tavsiye ediyor.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir