Toyota’nın Yeni Aracı; Yaris Cross!

Uzun bir süredir test aşamasında olduğunu bildiğimiz Toyota’nın küçük sınıftaki yeni SUV’u nihayet dijital ortamda resmi olarak tanıtıldı. Marka tarafından Yaris Cross ismi verilen araç, Toyota’nın en genç modeli olma özelliğine sahip. Peki, Yaris Cross’un özellikleri neler? Gelin inceleyelim…

 

 

Toyota’nın aslında Küçük (B) segment SUV pazarında bir temsilcisi bulunuyor: C-HR. Hatta C-HR ülkemizde üretilen de bir model. Ancak SUV pazarı hala büyümeye ve talep edilmeye devam edilen bir sınıf olması sebebiyle pek çok marka aynı segmentte birden fazla model tanıtabiliyor. Sportif ve dinamik bir araç olan C-HR’a bir alternatif yaratmak isteyen Toyota, daha mütevazi ve fonksiyonel olan Yaris Cross’u çıkararak benzer bir uygulamaya gitmiş. Otomobilin 2021 yılında seri üretimine başlanacağını ve Toyota’nın Fransa’daki tesislerinden üretileceğini de ekleyelim.

Yaris Cross, Toyota’nın yeni nesil GA-B platformu üzerine tasarlanmış. Bu platform yüksek seviyede gövde rijitliği ve iyi bir dengeye sahip şasinin üretilmesine olanak sunarken, otomobilin yolda daha hızlı tepkiler vermesini sağlıyor. Aracın arka bölümünde kardeşi C-HR’ın fütüristik tasarımın aksine, daha geleneksel geniş çamurluklarla yere sağlam basan bir SUV görüntüsü tercih edilirken, yatay olarak tasarlanan stop lambaları ve arka camın Yaris benzeri olmasına özen gösterilmiş.

 

 

Hibrit motorlar ve Toyota, birbirleriyle hep içli dışlı olmuş isimlerdir. Küçük sınıfı hibrit teknolojisiyle 2012 yılında Yaris ile tanıştıran öncü markalardan Toyota, benzer bir inovatifliği Küçük SUV segmentine de getiriyor. Dördüncü nesil hibrit teknolojisine sahip motorlardan ilki 1.5 litre atmosferik beslemeli ünite; diğer seçenek olarak ise aynı ünitenin bir elektrik motoru ile desteklenmiş versiyonu. Toyota’nın Atkinson isimli teknolojisi de bu motorlarda yer alıyor.

Standart bir dizel motordan bile daha verimli olan hibrit versiyon, karbon salınımı konusundaki başarısı ile de dikkat çekiyor. Ayrıca Yaris Cross’ta akıllı dört çekiş sistemi bulunacağını ve hibrit motorunun 116 Ps gücünde olacağını da belirtelim. Yaris Cross, Toyota Safety Sense aktif güvenlik sistemleri ve gelişmiş sürücü asistan sistemlerinden de faydalanıyor. Araç Nissan Juke ve Ford Puma gibi modellerle rekabete girecek.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir