Yeni 2020 Opel Corsa Özellikleri Ve Donanımı.

1982 yılından beri üretimde olan Opel Corsa, altıncı nesliyle beraber 2019 yılında bizlere kendini gösterdi. Opel’in PSA Grubu bünyesine girmesiyle beraber ortak pek çok teknolojinin kullanıldığı Yeni Corsa’nın motor, şanzıman ve donanım seçeneklerini sizler için inceledik. Yazının sonunda ayrıca Corsa almak isteyenler için bir sürprizimiz var!

 

İlk İntiba

 

 

Opel Corsa, iki adet benzinli ve bir adet dizel motor seçeneğine sahip. Ancak bu seçenekleriniz, seçeceğiniz donanıma göre değişkenlik gösterebiliyor. Detay vermek gerekirse 1.2 (75 Ps) litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor sadece başlangıç donanımı olan Essential’da alınabilirken, 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motorun 100 Ps’lik versiyonu Edition ve Elegance donanımda alınabiliyor. Eğer 1.2 turbo benzinli motorun daha güçlü, yani 130 Ps’lik versiyonunu almak isterseniz tek donanım seçeneğiniz Ultimate olacaktır. Dizel cephesinde sunulan 1.5 (102 Ps) litrelik ünite ise sadece Edition donanımda alınabilmekte.

Otomatik bir Corsa arayanların motor olarak tek seçeneği 1.2 litrelik turbo beslemeli ünite. Bu motoru 8 ileri tam otomatik şanzımanla kombine eden Opel, 1.2 atmosferik motoru 5 ileri manuel şanzımanla, dizel üniteyi ise 6 ileri manuel şanzıman ile birleştirmiş.

 

 

Corsa’nın iç mekanı markanın genlerinden gelen “Alman kalitesini ve ciddiyetini uygun fiyatla sunma” mottosuna uygun olarak sade, herkese hitap edebilir ve fonksiyonel şekilde tasarlanmış. Seçilen renkler, çizgiler ve detaylar her ne kadar göze çok ve modern gelse de aracın içinde farklılık arayacak kişileri tatmin etmesi ek de kolay olmayacak gibi görünüyor. Çünkü Corsa, özellikle dış tasarımındaki gençleşme ile beraber artık gençler de dahil herkese ulaşabilmek istiyor. Dolaylısı ile bu segmentte iç mekanda biraz daha “karakter” arayanların belki de kuzeni 208’e bakmaları daha faydalı olacaktır.

309 litrelik bagaj hacmi çekirdek bir ailenin seyahat yükünü rahatlıkla karşılayabilecek bir kapasite sunuyor. Alt donanımlarda 5 inç, üst donanımlarda 7 inç ve Ultimate donanımda opsiyonel olarak 10 inçlik ekran tatmin edici olsa da Apple CarPlay ve Android Auto gibi yaygınlaşmış teknolojilerin bütün donanımlarda sunulmuyor oluşu herkese hitap edebilme amacına biraz gölge düşürüyor. Burak Ertem ile ayrıntılı olarak incelediğimiz Corsa videomuzu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Corsa’nın Donanımları

 

Essential:

 

Başlangıç donanım olan Essential, bütçe dostu olmasıyla iyi bir seçenek. Ancak deri direksiyon simidi, kol dayama, park sensörü, elektronik park freni gibi artık hayati ve yaygın donanımların bulunmaması ile sadece 1.2 litrelik atmosferik motorun seçilebiliyor oluşu dezavantaj oluşturuyor.

Tasarım: 15 inç kapaklı jantlar, spor arka sis lambaları, halojen gündüz sürüş farları, halojen stop lambaları, yan aynalarda sinyal lambaları, siyah kumaş koltuklar, Akoya Gri iç dekor.

Konfor ve Teknoloji: Far yükseklik ayarı, yol bilgisayarı, yükseklik-derinlik ayarlı direksiyon, hız sabitleyici, 60/40 yatırılabilen arka koltuklar, 3.5 inç sürücü bilgilendirme ekranı, elektrikli-ısıtmalı yan aynalar, 6 yönlü sürü koltuğu, 4 yönlü yolcu koltuğu.

Güvenlik: ABS-ASR-ESR, yokuş kalkış destek sistemi, Ön-yan-perde hava yastıkları.

Multimedya: 4 hoparlör, 5 inçlik dokunmatik Bluetooth destekli multimedya ekranı.

 

 

Edition:

 

Esential donanımın sahip olduğu çeşitli kritik donanım eksiklerini tamamladığı gibi günümüzün teknolojik ekipmanlarını barındıran Edition mantıklı seçeneklerdir biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca turbo benzinli-otomatik kombinasyonu ile dizel motor seçeneği barındırması da teknik anlamda Edition donanımın elini güçlendirmektedir.

Tasarım: 16 inç alaşım jantlar, spor arka sis lambaları, LED gündüz sürüş farları ve ana farlar, uzun far asistanı, halojen stop lambaları, yan aynalarda sinyal lambaları, siyah kumaş koltuklar, Akoya Gri iç dekor. Opsiyonel olarak çift renkli tavan da alınabilmekte.

Konfor ve Teknoloji: Far yükseklik ayarı, yol bilgisayarı, yükseklik-derinlik ayarlı direksiyon, hız sabitleyici, 60/40 yatırılabilen arka koltuklar, 3.5 inç sürücü bilgilendirme ekranı, düz tabanlı sportif deri direksiyon, elektronik park freni, arka park sensörü, elektrikli-ısıtmalı yan aynalar, 6 yönlü sürü koltuğu, 4 yönlü yolcu koltuğu.

Güvenlik: ABS-ASR-ESR, yokuş kalkış destek sistemi, Ön-yan-perde hava yastıkları, şeritte tutma ve şerit takip sistemi, yorgunluk tespit sistemi, trafik işareti tespit sistemi, hız limitleyici, yaya algılama özellikli acil fren sistemi, ön çarpışma ikazı.

Multimedya: 4 hoparlör, 5 inçlik dokunmatik Bluetooth destekli multimedya ekranı.