Yeni 2021 Volkswagen Golf GTİ ile GTE ve GTD Versiyonları ve Görüntüleri.

Alman marka nihayet sekizinci nesil Golf’ün yüksek performans ailesi olan GTI, GTE ve GTD’nin üzerindeki örtüyü kaldırdı. Daha önce resmi olarak bir görseli de tanıtılan GTI ve diğerleri şimdi tüm detaylarıyla bizlerle. Bakalım standart bir Golf ile ne farkları var?

 

 

Aslında Volkswagen Golf GTI ailesi Geneva Auto Show’da fiziki olarak tanıtılacak; ancak marka bir dijital prömiyer yapmayı da uygun görmüş. Zira bu hareket bu aralar moda. Beklendiği gibi Golf GTI, daha az ve öz prensibiyle dış tasarımında değişikliklere gitmiş. Yani araç ne olduğunu hissettiriyor; ancak bunu gözünüze de bazı araçlar gibi sokmuyor. Ön kısımda dikkat çekici birkaç tane hoş detay var. Yek olarak tasarlanmış ön tamponda altıgen desenler tercih edilirken “X” şekilli LED gündüz farları ise maalesef ki opsiyonel olarak geliyor. Standart LED farlara bütün ön yüz boyunca ince bir LED far da aynı şekilde eşlik ediyor. Bu uzun ince far sadece Volkswagen logosu bir kesintiye uğruyor. LED’in üstünde GTI’da kırmızı, GTE’de mavi ve GTD’de gri gelen bir de ek kaplama kullanılmış.

 

 

Aracın yan kısmında standart olarak Richmond isimli 17 inç çaplı jantları görmekteyiz. Volkswagen 18 ve 19 inç jantalrı opsyionel olarak alınabilirken fren kaliperleri de kırmızı geliyor. Marşpiyellerin de de siyah geldiğini ve daha geniş olduğunu da belirtelim. Arkaya geçtiğimizde araçta sportif difüzör ilk göze çarpan detay. İkincisi ise GTI, GTE ve GTD yazılarının artık gururlu bir şekilde orta kısımda yer alıyor oluşu. Öte yandan egzoz tasarımları da versiyona göre değişiyor: GTI iki uçta birer tane, GTD sol kısımda ikişer tane ve GTE de direkt olarak gizlemeyi tercih etmiş.

 

Çeşit Çeşit Motor Seçeneği

 

 

Golf GTI’a hayat verecek olan EA888 kodlu turbo benzinli TSI ünite 245 PS güç ve 370 Nm tork üretiyor. Standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla gelen hızlı hathcback opsiyonel olarak 7 ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla gelebiliyor.

Golf GTD ise sahip olduğu 2.0 litrelik dizel motorundan 200 PS güç ve 400 Nm tork elde ediyor. Şanzıman olarak ise sadece DSG seçeneği size sunulmakta. Ayrıca araçta AdBlue destekli iki adet SCR katalitik konvertör var.

Golf GTE’nin daha önceki açıklamadan öğrendiğimiz üzere 147 PS gücündeki 1.4 litrelik turbo beslemeli benzinli motor ile 101 Ps gücündeki bir adet elektrik motorundan güç aldığını biliyoruz. Toplamda bu iki motor 242 Ps güç ve 400 Nm torka sahip. Dizeldeki gibi tek opsiyonunuz 6 ileri DSG şanzıman. Batarya gücünün aracın selefine göre %50 artış ile 13 kWh’a çıktığını da belirtelim. 130 Km’ye kadar olan hızlarda araç 60 Km’yi tamamen elektrikle gidebilmekte.

 

 

Tabii yüksek performanslı olmaları bu üç Golf kardeşin süspansiyon sisteminde de değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. “Araç Dinamiği Yöneticisi” isimli sistem ile aracın çeşitli şartlara göre sürüş dinamiğine müdahale edilebiliyor. Sistem basitçe XDS elektronik diferansiyel kilidini ve DCC adaptif süspansiyon sistemini kontrole ediyor.

Yeni Golf GTI’nın iç kısmı, dokunmatik kontrollere ve üç metalik kollu yeni spor direksiyon simidine, klasik golf topu vites topuzuna (manuel seçerseniz) ve sevilen tartan desenli GTI spor koltuklara sahip. Innovision Cockpit isimli iç mekan, kişiselleştirilebilir 10.25 dijital gösterge paneline ve 10 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi ekranına sahip; ayrıca 30 renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatması da bulunuyor. Standart donanımda şeritte tutma sistemi, Yaya İzleme ile Otonom Acil Frenleme, XDS elektronik diferansiyel kilidi ve Car2X iletişim sistemi bulunuyor.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir