Yeni 4. Nesil Audi A3 2021’in Görüntüleri ve Özellikleri.

 

Volkswagen Grubunun artık her modelinde neredeyse kullandığı MQB modüler platformu üzerinde şekillendirilen dördüncü nesil Audi A3, markanın yeni iç ve dış tasarımının etkilerini barındırıyor. Hatta aracın bazı yerlerinde grubun bir başka markası olan Lamborghini ile tasarımsal benzerlikler bile bulunuyor. Öncelikle A3’te artık üç kapılı gövde seçeneğinin düşük satışlar sebebiyle olmayacağını belirtelim.

Sedan gövde tipi ise ilerleyen aylarda yüksek ihtimalle bizimle olacak. Artık A3, selefine göre üç santim hem daha uzun (4.34 metre) hem de daha geniş (1.82 metre). Öte yandan şasisinin değişmemesi sebebiyle aks mesafesi 2.64 metrede kalmış. Dolayısı ile rakibi A Serisine oranla araç biraz daha kısa. Bagaj konusunda ise A3 380 litrelik bir kapasiteye sahip; koltuklar yatınca ise bu değer 1200 litreye çıkıyor ki bu değer diğer rakibi BMW 1 Serisi ile aynı.

 

 

Grubun pek çok markası genelde tasarım konusunda “devrimsel” değil de “evrimsel” değişiklikler yapmayı daha çok seviyor. Dolayısı ile aracın dış tasarımı herkese son derece tanıdık gelecektir. Selefine sadık kalınarak güncellenen tasarımda Audi’nin tasarım dili en başta ön ve arka farlarda hissediliyor. Tabii A3’ün versiyonundan versiyonun farlar değişiklik gösterebilmekte ki bu durum güncel Audi modellerinde yaygın olan bir durum.

Öte yandan “daha da teknolojik” ön farlar isterseniz opsiyonel Matrix LED farlar alınabilmekte. Donanımlardan konuşurken değinmekte fayda var. A3 baz versiyonda standart olarak 16 inç çaplı jantlarla gelecek ancak üst donanımlarda 19 inçe kadar çıkılabilecek. Yol tutuşu daha arttırmak için opsiyonel süspansiyonlar ile araç yola 10 mm ya da diğer opsiyonel spor süspansiyonlar ile de 16 mm yaklaştırılabiliyor.

 

 

Az önce de belirttiğimi dış tasarım büyük sürprizler barındırmıyordu. Ancak iç mekanda durumlar farklı. Birbirine ciddi şekilde benzeyen Leon, Octavia ve Golf’ün aksine A3, Lamborghini’nin altıgen tasarım dilin benzer şekilde açılı ve farklı bir kokpit tasarımına sahip. Standart olarak 10.2 inç gelen dijital gösterge paneli opsiyonel olarak 12 inçe çıkartılabiliyor. Ekranın iki yanına yerleştirilmiş havalandırma kanalları aracın sportifliğini güzelce vurguluyor.

Merkezi mutlimedya ekranın ise 10.1 inç boyuta sahip ve az da olsa sürücüye dönük bir açısı var. Ekranın artık dokunmatik olması ve konsola gömülü olması ciddi avantajlar sağlayacak olsa da selefindeki elektrikli olarak konsoldan çıkan ekran hoş bir ayrıntıydı. Ayrıca ağabeylerinde gördüğümüz ekran şeklindeki klima kumandaları A3’te yer almamış. Vites topuzunun etrafında bir iki adet kumanda modülü yer alıyor ve o kumandalar aracılığı ile de mutlimedya ekranı kumanda edilebiliyor.

 

 

A3’ün diğer kuzenleri gibi pek çok motor seçeneği bulunuyor. Başlangıç seçeneği olarak 1.0 litrelik 100 PS güç üreten turbo benzinli motor bulunuyor. Daha güçlü seçenek ise 1.5 litrelik 150 PS güç üreten turbo benzinli motor. Bu motoru ayrıca hafif hibrit (MHEV) olarak da alabiliyorsunuz. Dizel isteyenler ise 2.0 litrelik ünitenin 116 PS ile 150 PS güç üreten iki versiyonundan birini seçebilecek. Hibrit versiyon hariç diğer tüm motor seçenleri ya 6 ileri manuel şanzımanla, ya da 7 ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla alınabilecek; hibrit ise sadece otomatik seçeneğe sahip olacak.

Tabii yüksek performans modeli RS3’ün 2.5 litrelik beş silindirli ve 400 PS gücündeki motorunu da unutmamak lazım. Ayrıca RS3’te Quattro dört çekiş sistemi de yer alacak. Ayrıca iki versiyona sahip 1.4 litrelik turbo beslemeli motor ile elektrik motoru da (yani fişli hibrit sistem) seçenek arasında yer alacak.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir