Yeni Euro Ncap Standartları.

Başta Avrupa olmak üzere Çin, Güney Amerika ve Güney Doğu Asya gibi önemli otomobil pazarlarında satılan araçların güvenliğini denetlemekle görevli olan Ncap’in Avrupa ayağı, yeni güvenlik protokollerini ve standartlarını açıkladı. İnceleyelim…

 

 

Aslında bu güncelleme bir süredir bekleniyordu. Sonunda Euro NCAP, resmi kaynaklarından gerçekleştirdiği açıklamayla 2020 için güvenlik protokollerini güncellediğini açıkladı.

Avrupa’nın çarpışma testi bazında Otomobil Değerlendirme Programı Euro NCAP, 2020 için güvenlik protokollerini günümüzün şartlarını daha iyi bir şekilde karşılayabilmek adına güncelledi. Bir süredir beklenen süreci resmi kaynaklarından gerçekleştirdiği açıklamayla duyuran kurum, yeni testler yapıp, otomobilleri değerlendirme yöntemlerinde bazı revizeler yaptı. Yapılan değerlendirmelerin ardından ortaya çıkan en büyük güncellemelerden biri 23 yıldır üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmayan “hareketli bariyer testi” oldu. Standart bariyer testinin yerini alan yeni bir hareketli bariyer kullanılması sayesinde mankende ve aracın önünde ortaya çıkan hasar daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilecek. Yeni testler ‘Thor’ lakaplı, dünyanın en gelişmiş orta boy erkek çarpışma testi mankeni kullanılacak.

 

 

Euro NCAP’ın yaptığı önemli güncellemelerden bir diğeri de yan bölgeden alınan darbeleri merkeze alıyor. Yan hava yastıklarını daha doğru bir şekilde derecelendirmesine yardımcı olan yeni yöntem ile sürücünün korumasını artırmak için darbe koruması değerlendirilecek. Elektronik sürücü asistanları da yine yeni otomobillerin yüksek puan almasındaki en önemli kriterlerden birisi haline getirilecek. Sürücü Durumu İzleme paketini güvenlik kategorisinde değerlendirilecek olan Euro NCAP, otonom acil frenleme ve yaya güvenliğini yeni senaryolarla derecelendirerek. Bu da otomobil üreticilerini teknolojilerini sürekli geliştirmeye teşvik edecek.

 

 

Testlerde çarpışma sonrası güvenlik destekleri de artık ön planda tutulacak bir başka parametre. Uluslararası İtfaiye ve Kurtarma Hizmetleri Birliği ile belirlenen yeni yönergelere göre, araç sahiplerinin kurtarma bilgisinin doğru ve kolay ulaşılabilir olması da ekstra puan olarak yansıyacak. Otomobillerde eCall olarak gördüğümüz acil durum işlevleri de bu noktada daha ileriye taşınmak zorunda olunacak bir diğer sistem haline gelmiş bulunuyor. Yeni protokoller ile kazayı önleme ve kaza sonrası destek sistemlerinin daha işlevsel hale geleceğini düşünüyor ve umuyoruz.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir