Yeni Nesil Fiat 500’ün Elektrikli Seçeneği de Olacak.

2007 yılında tanıtılan “Yeni Fiat 500” uzunca bir süredir aramızda. Tanıtılan üçüncü nesliyle beraber minik şehir otomobili artık farklı bir kulvara giriş yapıyor: elektrikli araç segmenti. Bakalım bu yeni yarışı için yaptığı hazırlıklar nedir?

 

 

Fiat 500 bu büyük değişim ile beraber tabiri caizse baştan sona yeniden tasarlanmış. Elbette tasarımı da değişen otomobilin kimliği diye adlandırabileceğimiz Retro kimliği de maalesef ciddi şekilde tasarımdan çıkarılmış. Dediğimiz gibi 500 artık baştan sona yeni; bu da aynı zamanda farklı bir platform kullanıldığı anlamına da geliyor. Bu değişim ile beraber araç 6 cm uzamış6 cm genişlemiş4 cm yükselmiş ve aks mesafesi 2 cm uzamış.

 

 

Minik İtalyan’a güç verecek elektrik motorunda 116 PS güç bulunuyor ve batarya olarak da 42 kWh’lık bir ünite yer alıyor. WLTP ölçülendirmesine göre bu kombinasyon araca 320 Km’lik bir menzil sağlıyor. 500’ü ayrıca 85 kWH’lık hızlı şarj sistemiyle alabiliyorsunuz. Almanız durumunda araç %85 şarja sadece 35 dakikada çıkabilmekte. Fiat 500’de üç adet sürüş modu bulunacak: NormalMenzil ve Sherpa.

Menzil, sürücünün navigasyon sisteminde ayarladığı hedefe veya en yakın şarj istasyonuna ulaşmasını sağlamak için enerji tüketimini mümkün olduğunca azaltıyor. Sherpa da aynı şekilde gücü, gaz tepkisi kısıtlıyor ve maksimum hızı 80 Km’ye indiriyor. Ayrıca mümkün olduğunca enerji tasarrufu için klima kontrollerini ve koltuk ısıtmalarını da devreden çıkarıyor. Ayrıca Normal veya Menzil modlarında araç “süzülme” de yaparak ayağınızı gazdan çektiğinizde motor freni yaparken Menzil ekstra olarak frene hiç gerek kalmadan gazdan ayağınız çektiğiniz doğrudan durmanızı sağlayacak kadar fren kuvveti yaptırtıyor.

 

 

Gelelim işin teknoloji boyutuna… Yeni Fiat 500, kendi segmentinde (şehir otomobilleri) Seviye 2 otonom sürüş sunabilen ilk otomobil olma özelliği taşıyor. Sistem adaptif cruise control’ü şeritte tutma sistemi ve ön kamerayı kullanarak bunu gerçekleştiriyor. İç mekanda ilk dikkati çeken UConnect 5 ssitemini kullanan 10.25 inçlik dokunmatik multimedya ekranı. Sistem ayrıca kullanıcı dostu ara yüzü ve kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto sunmasıyla da dikkat çekiyor.

Fiat ayrıca üç adet la Prima isimli tanıtım versiyonu da satacak. Bu versiyonlarda üç renk seçeneği, tamamen LED farlar, kullanıcı dostu deri döşemeler, 17 inç elmas kesim jantlar ve krom parçalar barındırıyor. BU özel versiyonlardan sadece 500 adet üretilecek.

Bu la Prima versiyon dışında bir defaya mahsus üretilecek olan ve üç büyük İtalyan moda devi Giorgio ArmaniBvlgari ve Kartell tarafından tasarlanmış özel versiyonlar da bulunuyor. Üç benzersiz model, ikonik İtalyan şehir otomobilinin lansmanını kutlamak ve tüm gelirler Leonardo Di Caprio’nun çevre örgütlerinden birine açık arttırma yoluyla satılıp destek olma maksadı taşıyor.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir