Yeni Toyota Highlander Avrupa Yolcusu.

Çeşitli Japon markalarının ülkemizde görmeye alışık olmadığımız, farklı pazarlar için üretilmiş modelleri olabiliyor; Toyota Highlander da bunlardan bir tanesi. 2001 yılından beri üretilen ve Toyota’nın orta sınıf SUV segmentindeki temsilcisi olan Highlander, artık Avrupa kıtasında da satılmaya başlanacak. Ayrıntılar yazımızda…

 

 

Toyota’nın ABD, Çin vb pazarlar için tasarladığı SUV’lerden birisi olan Highlander, dört nesildir bahsi geçen yerlerde satılmaya devam ediyor. Öte yandan Japon marka, başarılı orta sınıf SUV’larının satış hacmini genişletmek maksadı ile artık Avrupa’da da Highlander’ı satmaya başlayacak. Satışa başlama tarihi olarak 2021 yılı gösteriliyor. Toyota’nın bu kararının arkasında SUV pazarının ülke veya segment fark etmeksizin giderek artması gösterilebilir. Hatta pek çok hibrit aracın SUV olduğunu düşündüğümüzde bu teori daha da güçlenecektir.

Toyota’nın GA-K platformu üzerine geliştirilen Highlander, 4.950 milimetrelik uzunluğuyla Avrupa standartları düşüldüğünde aslında daha büyük bir SUV. Bu iddialı ebatlarının bir getirisi olarak yolcu sayısıyla birlikte bagaj hacmiyle de üst noktada konumlanan bir modelden bahsedilebilmekte. 658 litrelik bagaj hacmi sunan modelin ikinci ve üçüncü sıra koltuklar katlandığında kapasitesi 1.909 litreye kadar yükseltilebiliyor.

 

 

Aracın kaputunun altında ise diğer hibrit modellerden tanıdığımız Atkinson temelli bir motor var. 2.5 litre hacminde olan bu motor, elektik desteğiyle birlikte toplam 244 PS güç üretebiliyor. Toyota’nın paylaştığı resmi verilere göre Highlander’ın bahsi geçen motor ile beraber 100 kilometredeki ortalama tüketimi 6,6 litre civarında olacak.

Türkiye pazarı için düşünülüp düşünülmediği şimdilik belli olmayan modelin satış adetleri bazında ne denli ilgi göreceği merak edilen bir başka husus. Eğer her şey planlandığı gibi giderde 2021 ile birlikte aracı asfalt üzerinde görmeye başlayacağız. Öte yandan ülkemiz az önce belirttiğimiz gibi herhangi bir açıklama veya bilgilendirme şimdilik bulunmuyor. Ancak aracın geniş hacimli motoru düşünüldüğünde, ülkemize gelmesi, gelse bile yüksek sayılarda satılmaz zor görünüyor.

kaputalti

Arabalar Ah O Arabalar İçin Nelerimizi Vermedik Değil Mi? İşte Siz de Böyle İseniz Gelin Takılalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir